Kadınlara Duygusal Olarak Destek Olmak

Kadınlara Duygusal Olarak Destek Olmak
12 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 204 kez okundu.

Kadınlara Duygusal Olarak Destek Olmak

Kadınları duygusal desteğe ihtiyacı olan varlıklar olarak görmemekle beraber, bir insan olarak hele ki toplumun her kademesinde erkeğin baskısı altında tutulan bir insan olarak duygusal desteğe ihtiyacı olduğu aşikar. Kadınlara yaklaşımımızda yer tutması gereken birkaç önemli nokta var.

Dinlemek ve anlamak

İster sevgilimiz olsun, ister annemiz, isterse kızımız kadınlar biri tarafından dinlendiğini ve anlaşıldığını görmek ister. Artık insanların sadece anlatmaya odaklandığı, her şeyin çok hızlı cereyan ettiği ve son bulduğu bir çağda dinlenmek ve anlaşılmak bir lükstür hem de altından yahut elmastan daha büyük bir lükstür. Kadın dinlenmek ve anlaşılmak ister onu dinleyen ve anlayan birinin varlığı kadının özgüvenini arttırır ondanda öte kadın var olduğunun farkına varır. Bir kadını anlamak ona yapılabilecek en büyük duygusal destek.

Hoşgörü

Toplum içinde bir çok baskıya maruz kalan kadın, hatta bir dolu saçma sapan korkuyla baskılanarak yetiştirilen kadın ve hatta bunu ne yazık ki kabullenmiş kadın yaşam kavgasının üstüne bir de bu yükü taşıyan kadın bazen yerli yersiz öfkeye kapılabilir, saldırgan davranabilir, hırçınca yaklaşabilir ona aynı hınçla karşılık vermek hiçbir şeyi çözmez. Onun yerine ona gülümseyip sen biraz gerilmişsin deyip bir çay pişirmek yani onu alttan almak yapılabilecek en doğru şey. Hoş görü başlı başına kadının bir çok problemini çözüp duygusal dünyasında bir rahatlama sağlar.

Sevgi ihtiyacı

Sevgi ihtiyacı kadınlara özgü değildir bununla beraber kadınların en büyük ihtiyaçlarından biri sevgidir. Dünya üzerinde kimse tarafından sevgi görmeyen bir kadın nasıl olur da tutunabilir bu dünyaya? Sevgiye öyle bir açlıkla doludur ki kadın mesela kocasının yürekten bir okşaması için binlerce hatasına katlandığı görülmemiş şey değildir. Büyük bir şey olmasına gerek yok, kadını düşündüğümüzü önemsediğimizi gösterecek ufacık bir şey bile olabilir bu. Mesela o yataktan çıkmadan hazırlanacak bir kahvaltı, yatmadan başucunda okunacak bir kitap veya canı sıkıldığında tutup dışarı bir deniz havası aldırmak ama en önemlisi bunu içinden gelerek yapmak onun mutluluğundan mutlu olmak zaten bir baba, bir evlat, bir eş böyle yaklaşmıyorsa ortada bir sorun var demektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git