Kadınlara Yönelik Şiddet Neden Vardır

Kadınlara Yönelik Şiddet Neden Vardır
12 Mayıs 2019 tarihinde eklendi, 114 kez okundu.

Kadınlara Yönelik Şiddet Neden Vardır?

Kadınlara yönelik şiddet, dünyada ve ülkemizde nüfusun yarısını tehlike altında bırakan ve çözüme ulaşması gereken bir sorundur. Şiddetin asla çözüm olamayacağının anlaşıldığı bu yüzyılda, kadına karşı erkekler tarafından gösterilen şiddetin neden hala devam ettiğinin birçok sebebi vardır.

Bunlardan ön plana çıkan ikisini açıklamak gerekirse;

1)  Kıskançlık

Baskıcı, kıskanç, kendini ifade etme biçimi şiddet olan bir sevgili, koca hatta reddedilmiş bir erkek bu yola başvurabilir. Bunu sevgilerinden yaptıklarını düşünenler olacaktır mutlaka, ancak durum böyle değildir. Şiddet, birini tehdit etmek, korkutmak, ondan güçlü olduğunu göstermek, zarar vermek amaçlarıyla bilinçli veya bilinçsiz olarak kullanılır.

Bu durumda bunun sağlıklı ve gerçek bir sevgi olmadığı açıktır. Sevgi, masum bir kıskançlık sanılan şey şiddetle birleşince sadece baskıcılık ve kendini karşısındakinin sahibi olarak görme durumudur. Bu durum maalesef kadın cinayetlerinin de önemli bir sebebidir. Erkek çocuklarını kadınların tercihlerine saygı duyacak şekilde yetiştirmek ve çocuklara reddedilmenin normal bir şey olduğunu anlatmak bu olayların azalmasında etkili olacaktır.

2) Yetersizlik Duygusu

Toplum tarafından uzun yıllar erk, yönetici, güçlü taraf olarak yetiştirilen, öyle olmaya zorlanan ve kadınları aciz gören erkek, bir kadın (sevgilisi, eşi, kardeşi vs.)  iş hayatına atıldığında veya çeşitli başarılar elde ettiğinde yönetici pozisyonunun tehlikeye girdiğini hissedebilir. Bu durumda gücünü tekrardan kanıtlamak için şiddete başvuracaktır.

Gayet normal olan bu durum, kendini kadınlardan üstün gören ve kendini yetersiz hisseden bir erkek için zorlayıcı olabilir. Bu durumun önüne geçmek için erkek çocukları kadınlarla eşit haklara sahip olduğunun bilincinde, kendini üstün görmeden yetiştirilmelidir. Her türlü ayrımcılık aile içinde engellenmeli, kadınları aşağı gösteren espriler dahi  çocuğun yanında yapılmamalıdır.

Kısaca, kadınları toplumda aciz, zayıf, aklı kıt olarak görmek, nesilden nesle bu gerçek dışı anlayışı aktarmak çok büyük tehlike arz etmekte ve kadına şiddete, kadın cinayetlerine ortam hazırlamaktadır. Erkek ve kız çocuklarını bu eski kafalı düşünceyi geride bırakarak yetiştirmek  uzun vadede en etkili çözümdür. Kısa vadede kadına şiddete, tecavüz de cinsel şiddete dahildir, verilen cezalar artmalı, iyi halden indirime gidilmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git