Lohusa Psikolojisi ve Lohusa Beslenmesi

Lohusa Psikolojisi ve Lohusa Beslenmesi
5 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.365 kez okundu.

Lohusa psikolojisi

Yenidoğan bebeğimizin yuvasındaki ilk günleri, anne kucağındaymışçasına güvenli ve huzurlu bir ortam gerektirir. Bu amaca ulaşmak için, annenin ve tüm ailenin huzurlu olması, ev ortamının bebeğe uyarlanması ve bebeğin ihtiyaçlarının-normal durumlarının-şikâyetlerinin kavranması gerekir. Bu bölümde bu hedefe ulaşmanın gerektirdiği bilgilere değineceğiz.

Yenidoğan bebeğin bakımını bıkıp usanmadan, günde 24 saat üstlenmenin zorluğu ve getirdiği heyecan, anne-bebek arasında oluşan güçlü bağ ile aşılır. Bu mucizevi bağ, bebeğin en önemli gereksinimidir. Ne var ki, yenidoğan bir bebek o kadar aciz ve kırılgan görünür ki, anneyi bu aciz varlığı nasıl en iyi koşullarda yaşatırım telaşı sarar. Yeni doğum yapmış annenin bazen gizli, bazen çok açık biçimde depresif olması doğaldır. Üstelik annenin yanı sıra çiçeği burnunda baba da kolaylıkla depresyonda hissedebilir kendini. Miniminnacık bir bebeğin insanı nasıl da çaresiz hissettirdiğini, ünlü yazar Tolstoy da yazılarında belirtmiştir.

İlk 1 yıl inek sütüne, açıkça ineklere muhtaç olmadan, anne sütüyle bebeği beslemek en büyük amaç olduğundan, annenin mutlu olması, gergin olmaması, yoğun stres yaşamaması biz çocuk hekimlerinin en büyük arzusudur. Bu nedenle evde annenin keyifli olması için herkesin maksimum çabayı göstermesi çok önemlidir. Telaş yaratmamak, annenin iyi beslenmesini ve uykusunu alabilmesini sağlamak, üstündeki yükü paylaşmak çok önemlidir. Bu nedenle bebeğin bakımıyla ilgili detaylar doğum öncesi planlanmış olmalı, ev içinde görev dağılımı bir an önce yapılmalıdır. Çocuk sorumluluk, torun ise ödüldür. Asıl sorumluluk anne ve babanın üzerindeyken anneannebabaanne ve dedeler ödüllerinin tadını çıkatmalıdırlar. Bu arada önemsemeleri gereken en önemli konu lohusa psikolojisidir. Anneye en az stresli olabilecek bir ortam yaratmak, en başta gelen amaçları olmalıdır.

Annenin ve bebeğin beslenme düzeni

İlk günler belki de en önemli konu, anne sütünün yeterli olması ve annenin iyi beslenmesidir. Anne sütü, insan yavrusunun hayatı boyunca yararlandığı, tükettiği en mucizevi gıdadır. Özellikleri kitabımızda tek başına bir bölümde, ANNE SÜTÜ başlığı altında anlatılmıştır

Bebeğin, ilk günlerde anne göğsünden az miktarda gelen ilk süt olan kolostrumun, yani ağız sütünün damlasını bile ziyan etmeden tüketmesi gerekir. Bebeğin her emme çabasında anne göğsü tekrar tekrar uyarılacağından, bebeğin annesini sık sık emmesi önemlidir. İlk günlerde bebek her ağladığında anne göğsü verilmelidir. Bebeğin kilo alış hızı ilk bir ay haftalık periyotlarla izlenmelidir. Her bebek doğumu izleyen ilk 10 gün içerisinde kilo kaybı yaşar, ilk günler hem bebek yorgun ve anneyi emme konusunda tecrübesizdir hem de anne göğsünden gelen ilk süt olan kolostrumun miktarı azdır. Bu kilo kaybı % 10 düzeyinin altında kaldığı sürece bir sorun oluşturmaz. Bebek yaklaşık 7. günde tekrar doğum kilosuna ulaşır. Daha sonra bebeğin haftada 200- 250 gr, ayda da 800 ila 1 000 gr kilo alması gerekir

Annenin beslenmesi

Lohusanın çok iyi beslenmesi gerekir, artık hem kendisini hem de bebeğini düşünmek zorundadır.

Lohusa diyetinde olmazsa olmaz gıdalar şunlardır:

1. Her sabah bir yumurta; yumurta en değerli protein içeriğine sahiptir, vücudumuzun gıdalarla alması gerektiği tüm aminoasitler yumurtada mevcuttur.

2. Günde en az 3 litre sıvı; bolsıvı tüketmek için kurutulmuş meyvelerle hazırlanmış hoşaf ve komposto çok iyi bir seçenektir; kurutulmuş meyveler çok iyi birer mineral ve lif kaynağıdır. Hem sıvı hem de mineral almak anneye iyi gelecektir.

3. Somon ve sardalya gibi yağlı balıklar haftada en az bir kez mönüde olmalıdır. Yağlı balıklarda çokça bulunan omega-3 yağ asitleri hem anneye hem de bebeğe iyi gelecektir.

4. Bol uygun meyve ve sebzeyle birlikte et, her gün lohusa mönüsünde olmalıdır.

5. Bebekte bağırsak gazı oluşmaması amacıyla süt ve sütlü tatlı tüketmekten kaçınması gereken lohusa, her gün peynir ve yoğurt tüketmelidir.

6. Çay ve kahve tüketmesi istenmeyecek olan lohusa, şifalı ot çayları içmelidir.

7. Reçelli ballı kahvaltılar, makarna ve evde yapılmış börek ve keklerle lohusa mönüsü daha kalorili hale getirilmelidir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git