Omega 3 Takviyesi Seçmenin 6 Kuralı

Omega 3 Takviyesi Seçmenin 6 Kuralı
22 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 888 kez okundu.

Omega 3 takviyesi seçerken dikkat etmeniz gereken 6 kuralı sizlerle paylaşmak istiyorum.

1) EPA (Eicosa Pentaenoic Acid ) / DHA (Docosa Hexaenoic Acid) oranının 3/2 ve katları olmalıdır. Bu oran ne kadar yüksek ise omega-3 takviyesinin kalitesi o kadar yüksektir.

2) Trigliscrit (Trigliserid; bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşenidir.) formunda olmalıdır. Etil Ester formunda olan omega 3 ürünleri, insan sağlığında kullanmak için uygun değildir. Yarar sağlamaktan çok zarar verebilir. Kesinlikle kullanmayınız.

3) Omega-3 yağları, hava ile temas edince okside (özelliği kaybolur veya bozulur) olurlar ve yapıları bozulur. Dolayısıyla, bu yağların içine konulduğu kapsüller, hava sızdırmaz kapsüllerden olmalıdır.

4) Soft Jel kapsüller (İki parmağınızın arasında sıkıştırdığınız zaman yumuşak olan kapsüller) hava sızdıran kapsüllerdir ve bu tür kapsüllere konulmuş olan omega-3 yağları okside olarak bozulur. Bu şekilde olan ürünleri tercih etmeyin.

5) Bazı üreticiler, omega-3 kapsüllerinin okside olarak bozulmasını engellemek için kapsülün içine bir Azot gazı (Nitrojen) kabarcığı koyarlar. Bu uygulama yüksek teknoloji ile gerçekleştirilir ve omega-3 yağlarının bozulmasını engeller. Azot gazı insan sağlığı için zararsızdır (Soluduğumuz havanın çoğunluğu azot gazından kaynaklanır) ve bu biçim ürünler doğru omega-3 ürünleridir. Bulursanız bu şekilde ürünleri tercih etmenizde fayda var.

6) GDO ve ağır metal içermediği üretici tarafınca güvence altına alınmış ürünleri kullanınız. Bu garantiyi vermeyen üreticilerin ürünlerini kullanmayınız.

“Alacağınız omega-3 kapsülleri gıda takviyeleri gurubunda yer alan ürünlerden olduğu için bizim ülkemizin mevzuatı gereğince, T.C. Besin, ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış olmalıdır. Bakanlık tarafından her ürün için ayrı bir “Takviye Edici besin onay Numarası” verilmiş olmalıdır. Alacağınız omega-3 ürünün etiketinde bu “Takviye Edici gıda onay Numarasını” mutlaka arayınız. Bu numaraya haiz olmayan ürünleri kesinlikle almamanız önerilir.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git