Sigara üremeyi her yönden olumsuz etkiliyor

Sigara üremeyi her yönden olumsuz etkiliyor
26 Eylül 2019 tarihinde eklendi, 52 kez okundu.

Bahçeci Fulya Tüp Bebek Merkezi’nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Asoğlu, çiftlerin stresten uzak durması gerektiğini belirtti.

“STRESTEN OLUMSUZ ETKİLENİYOR”

Asoğlu, “Sperm ve yumurta kalitesi, adet düzeni ve hatta cinsel ilişki sıklığına varıncaya kadar üremeyle ilgili birçok parametre, stresten olumsuz etkileniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

PASİF İÇİCİ BİLE OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Asoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sigaranın üremeyi her yönden olumsuz etkilediği artık netleşmiş bir bilgi. Hatta pasif içiciliğin bile olumsuz etkileri gösterildi. Anne-baba adaylarının aşırı alkol tüketimini azaltmalarını, mümkünse bırakmalarını tavsiye ediyoruz. Akdeniz tipi beslenme, sebze ve meyve ağırlıklı bir program benimsenmeli. Omega 3 içeren yiyecekler, özellikle balık tüketilmeli. Yüksek oranda hayvansal yağ içeren gıdalardan uzak durulmalı ve zeytinyağı tercih edilmeli.

HAFTADA EN AZ 3 – 4 GÜN EGZERSİZ

Tabii ki, kırmızı et tüketimi azaltılmalı. Kafein içeren gıdalar aşırı tüketilmemeli. Muz, ıspanak, brokoli, yumurta, kuşkonmaz, nar, ceviz gibi vitamin ve antioksidan bakımından zengin yiyeceklere beslenme planında mutlaka yer verilmeli. Beslenme kadar, hareketlilik de önemli. Haftada en az 3-4 gün, her seferinde 45-60 dakika olmak üzere egzersiz yapılmalı.”

“DNA HASARI ORTAYA ÇIKIYOR”

Hava ve beslenme aracılığıyla vücuda giren zararlı maddelerin de üreme sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirten Asoğlu, “Vücudumuz bunlara karşı antioksidan mekanizmalar geliştiriyor. Ancak oksidanlar, vücudun temizleme kapasitesini aşınca oksidatif etkiler daha fazla kendini gösteriyor. Bunun sonucunda da DNA kırıkları dediğimiz DNA hasarı ortaya çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

“CEP TELEFONLARI YATTIĞINIZ YERDE BULUNMAMALI”

Asoğlu, şunları kaydetti:

“Genel olarak günde en az yedi saat uyumak gerekir. Odanın yeterince karanlık ve sessiz olması, sıcaklığının 20-21 dereceye ayarlanmasında fayda var, hafif serin olmalı. Uyumadan 5-6 saat önce kafein içeren içeceklerden uzak durmak ve yemek yemekten kaçınmak da önemli. Bu arada cep telefonlarının yattığımız yerde bulunmaması gerekiyor.”

Erbaş: Sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız VİDEO

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git