Spor Yaparken İçilebilecek Şeyler

Spor Yaparken İçilebilecek Şeyler
15 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 469 kez okundu.

Spor Yaparken Neler İçilebilir?

İnsan spor yaparken terleyerek sıvı kaybına ulaşır. Bu sıvı kaybını geri kazanmak için bir takım içecekler ile vücudu desteklemesi gerekir aksi takdirde vücudumuza zarar vermiş oluruz. Bu içecekler her şey olabilir. Ama yerinde ve zamanın da tüketildiği zaman yararlı olacaktır.

Açık Havada Güneşin Altında İhtiyaç Olan İçecekler

Açık havada ve güneşin altında spor yaptığımız için gereğinden fazla sıvı kaybetmiş oluyoruz. Bu sıvı kaybını önlemek için ilk olarak su içilmelidir. Su tartışmasız vücuda en iyi gelen sıvı besin kaynağıdır. Yapılan spor sonrasın da veyahut aralar da sıvı almamız gerekmektedir. Bu almamız gereken sıvıyı almadığımız da erken yorgunluk, bitkinlik veyahut baş dönmesi ile de karşılaşabiliriz. İnsan vücudunun %70 i su olduğundan vücudumuzun sıvıya ihtiyacı vardır ve hemen sıvı miktarının karşılanması hem sporun yararı hem de vücudunuza yaranını göreceksiniz.

Ne Tür İçecekler Yararlı Olur?

Vücudumuzun spor yaparken sıvı kaybetmemiz ve bu da vücudumuzun sıvı ihtiyacı olduğunu haber vermektedir. En önemli ihtiyaç olduğumuz sıvı sudur. Su insan için vazgeçilmez bir sıvı besin kaynağıdır. Bizler ne kadar farklı içeceklerle vücudumuza alsak da vücudumuzun her zaman ihtiyaç duyacağı içecek sudur.

Yapılan sporun 15-20 dk. Öncesinde taze sıkılmış Portakal, Elma vb. meyve sularını ya da birçok meyveyi içe atarak kür yapıp tüketerek size spor öncesinde enerji verir. Bu sayede spora başlamadan enerjiniz yerinde ve sağlam bir şekilde başlamanızı sağlar. Spor esnasın da Su ya da enerji içecekleri tüketebilirsiniz. İlk öncelikli sıvı ihtiyacınız su olmalıdır. Spor sonrasın da Su, enerji içeceği ya da yine taze sıkılmış meyve sularını tüketmeniz sizin ve vücudunuzun sıvı ihtiyacı için yararlı olacaktır. Spor yaparken asla ama asla gazlı ve asitli içecekler tüketilmemelidir. Sporun ne öncesinde ne ortasında ne de sonun da tüketilmelidir. Sağlığımız için zararlı olan gazlı ve asitli içecekler normal hayatımızdan da çıkarılmalıdır. Asitli ve gazlı içecekler yerine Vitamin ve besin değeri yüksek içecekler tüketilmelidir.

Spor salonların satılan ismini ilk defa duymuş ya da daha önceden duymuş olsanız da doktorunuza sormadan asla kullanmayın çünkü bazı içecekler sizin ve vücudunuz için zararlı olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git