Suda Doğum Nedir?

Suda Doğum Nedir?
18 Kasım 2012 tarihinde eklendi, 1.075 kez okundu.

Suda doğum, tarihçesi uzun yıllara dayanan bir doğum çeşididir. Ortalama 37 derece sıcaklıktaki su dolu bir küvet içerisinde yapılır. Her doğum alternatifinde olduğu gibi suda yapılan doğumunda riskleri olabilir. Avantajları ve dezavantajları bulunan suda doğum, pek sık rastlanan bir doğum yöntemi değil ancak, suda doğum yaptıran çok az sayıda özel merkez ve hastane bulunmaktadır.

Suda doğumun tercih edilmesinde en büyük neden suyun terapi etkisi. Henüz kesin olarak kanıtlanmış bir bilgi olarak kabul edilmese de suyun doğum sancısını azalttığı söyleniyor. Bunun yanında doğum için gerekli olan kasılma ve ıkınmaları da kolaylaştırıyor.

Suda Doğumun Faydaları
• Su, ağrı ve sancıları azaltır
• Bedenin daha elastik olmasını sağlayarak doğum hareketlerini kolaylaştırır
• Kan dolaşımını hızlandırır
• Psikolojiyi rahatlatarak stresi azaltır
• Bebeğin doğum stresinin azaltılmasında da faydalıdır

Suda Doğum Riskleri
Suda gerçeklene doğumlarda anne ve bebek için enfeksiyon riski taşımaktadır. Anne için risk, kan dolaşımına giren su olabilirken, bebek için risk de akciğerlere suyun dolması olabilir. bu yüzden suyun içinde kordonun ezilmemesine çok dikkat edilmeli ve bebek suyu üzerine çıkarıldıktan sonra kesilmelidir.

Suda doğum, annenin ve doktorun birlikte verebileceği bir karardır. Suda doğuma engel olabilecek gebelik karakteri ve ya annenin çeşitli hastalıkları yoksa uzman tarafından suda doğum gerçekleştirilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git