Üremenin Sağlık Açısından Yararları

Üremenin Sağlık Açısından Yararları
18 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 576 kez okundu.

Üremenin Yararları

Hamilelik, heyecan barındıran ekstra güzel bir bekleme süreci de olsa zor bir dönem olduğu da kabul edilmelidir. Mide bulantıları, kramplar, hareket kısıtlamaları gibi bir sürü olumsuz gibi görünen durumları da anne adayına ve dolaylı yoldan da tüm bunların stresini paylaşa baba adayına yaşatmaktadır. Ancak hamilelik dediğimiz süreç sadece olumsuz yanlardan da oluşmamaktadır. Birçok yararı ve hissettirdiği o muhteşem duyguyu da içerisinde barındırır.

Üreme Üzerine

Üremek, kelime anlamı olarak neslin devamlılığı için kendini çoğaltmak olmaktadır. Eşeyli ve eşeysiz olmak üzere 2 grupta incelenir. Bizim inceleyeceğimiz durum çok daha kısa bir alanı kapsayan “insna türünde (eşeyli) üremenin yararları” konusudur. Üreme, sağlık açısından kesinlikle birçok yarara sahiptir. Bu sağlık için olan yarar gruplarını özetlemek makalemizin ana konusudur.

Üremenin Vücuda Yararları

Endometriozis, özellikle yumurtalıklar ile tüpler olarak bütün batın iç yüzeylerine tutunan bir kist türüdür. Sebep olduğu yapışma durumu, tüplerle yumurtalıkların ilişkisini zedeler ve yumurta kalitesini düşmesine sebep olur. Ağrılı bir cinsel birleşmeye neden olur. Bu hastalık hamilelik dolayısıyla adet görülmeyen bu dönemlerde gerilemeye geçer.

Hamilelik kanser riskinin azalmasına sebep olur. Hamilelik sayısındaki artış olması ve ilk doğumun daha erken yaşta olması durumu da bu ekstra etkiyi arttırıyor. Üç aydan daha da uzun emzirme ise kanser riskinde gözle görülür bir azalma ile sonuçlanıyor. Bir başka gözleme göre ise hamilelik ve emzirme dönemi yaşamayan kadınlarda meme kanseri tehlikesi artış gösteriyor.

Yapılan bilimsel çalışmalarda hamilelerde yaşanan baş ağrılarının büyük bir nedeni olan migrenin de daha az görüldüğü saptanmıştır. Bazı bağırsak hastalıkları hamilelik sürecinde çoğunlukla daha az rahatsız edici bir süreç izliyor. Hamilelik sürecinde yine bir artı sayılan durum söz konusudur. Astım hastalığına sahip bireylerin üçte birinin yaşadıkları ağrılarında ve sıkıntılarında gözle görülür bir düşüş oluyor.

Vücudun kendi kendinin dokusuna verdiği zarar ve eklemlerin ağrımasına neden olan bir tür hastalık olan “romatoit artrit” de tuhaf bir şekilde çoğunlukla hamilelikte tedavi görüyormuşçasına iyileşmeye başlıyor. Günümüzde romatoloji alanında birçok yapılmakta olan çalışmalar romatoid artritli dişilerde regülatör T hücreleri ismindeki bağışıklık sistemi hücrelerinin diğerlerine oranla daha da az olduğunu göstermektedir. Cambridge Üniversitesinde yapılmakta olan bir çalışma da bu T hücrelerinin hamilelik sürecinde kritik olacak şekilde sayıca artarak, anne bedeninin kendisine babadan geçmiş olan genler sayesinde %50 yabancı durumdaki fetusu dışlamasına engel olduğunu göstermiş oldu.

Bu T hücreleri, bir yandan bağışıklık sistemini soğuturken diğer yandan da romatoid artrit rahatsızlığını geriletmeye devam ediyor. Bu araştırmacılar daha da ötesini düşünmekteler ve hamilelikteki bu inanılmaz mekanizmayı yönlendirerek, hamilelik dışında da romatoid artritin tedavi sürecine katkı sağlamayı bekliyorlar. Sedef hastalarının da genellikle hamilelik cilt lezyonlarında yine tedavi uygulanıyor gibi iyileşme sürecine giriyor. Ancak doğumdan ortalama altı hafta sonra sedef hastalığı tekrar edebiliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git