Yenidoğan Bebeğiniz

Yenidoğan Bebeğiniz
11 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 847 kez okundu.

Tebrikler! Bebeğinizi ilk defa kucağınıza aldınız! Birlikte
olacağınız muhteşem yolculuğunuz başlıyor.

Bebeğiniz beslenme ihtiyacı duyduğunda içgüdüsel bir davranış gösterecektir. Ten teması bu içgüdüsel davranışı harekete geçirmek için önemlidir. Genellikle doğumdan sonra ilk iki saat içinde göğsünüzü bebeğinize yaklaştırarak, bebeğinizi beslenmeye başlaması için teşvik edebilirsiniz.

Bu zamanda sessiz bir ortamda olmanız önemlidir. Birbirinizi tanımaya başlayabilir ve bebeğiniz emmeye hazır olduğu sinyalini verene kadar bekleyebilirsiniz.

İlk emzirmenizde, göğüslerinizin tam bebeğinizin ihtiyacı olan süt miktarını içerdiğinden emin olabilirsiniz. Bu ilk süte kolostrum denir ve bağışıklık artıran besinlerle doludur.

Bebeğiniz doğumdan sonra ilk saatlerde emzirmeyi başarıyla gerçekleştirebilirse, yüksek olasılıkla iyi bir şekilde emmeye devam edecektir.

Bebeklerin, memeyi bulmasını sağlayan doğuştan gelen istem dışı refleksleri vardır.

İki önemli emme refleksi:

Aranma refleksi

Bu refleks, bebeğinizin yanaklarına veya ağız çevresine dokunduğunuzda harekete geçer. Emmek için bir şey arıyor gibi kafasını çevirip ağzını açacaktır. Bebeğinizi emzirme pozisyonunda tuttuğunuzda ve ağzı göğsünüze değdiğinde; bebeğinizin ağzını açtığını ve göğsünüzü emmek istediğini göreceksiniz.

Emme refleksi

Bu refleks, göğüs ucunuz bebeğinizin damağına değdiğinde harekete geçer.

Tüm bebekler emme sırasında sakinleşirler ve bazı bebekler acıkmadıkları halde diğer bebeklere kıyasla daha çok emmek isteyebilirler.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git