Yenidoğan Muayenesi ve Down Sendromu

Yenidoğan Muayenesi ve Down Sendromu
3 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.921 kez okundu.

Yenidoğan muayenesi

Yeni doğan her bebek, kaç haftalık doğduğunun belirlenmesi, reflekslerinin güçlülüğü ve genel sağlığı açısından dikkatle muayene edilir. Doğumsal bir anomalisinin olup olmadığından emin olunmaya çalışılır. Çocuk hekimi yaptığı muayenede bebeğin cildi, tırnakları, göğüs dokusu, kulak yapısı ve kulakta kıkırdak oluşumu, ayak tabanı çizgileri ve cinsel organlarını inceleyerek ve de kas gücüne bakarak bebeğin beklenen zamanda doğup doğmadığını kontrol eder. 37’nci hafta tamamlanmadan, erken doğan prematüre bebekler, zamanında doğan ve bu nedenle term bebek olarak tanımlanan bebekler, 40. haftadan sonra, geç doğan postmatür bebekler muayene bulgularıyla belirlenirler. Yeni doğan bebek ayrıca bu doğum haftalarına denk gelecek yapıda olup olmadığı açısından da incelemeye tabi tutulur. Doğum haftasına göre minyon doğmuş bebekler, ya da doğum haftasına göre iri yapıda doğmuş bebekler belirlenir. Doğum haftasına göre minyon ya da iri olan bebekler, annesi diyabetik olan ya da sigara tüketen bebekler, erken ya da geç doğan bebekler, doğumun zor olduğu bebekler, yenidoğan sarılığının belirgin olma ihtimali olan bebekler, ikiz bebekler, üçüz bebekler daha dikkatli takip gerektirirler.

Bebeğin yenidoğan refleksleri

Bebeğin yenidoğan reflekslerinin güçlü olması da önemlidir, refleksleri zayıf bir bebeğin hasta olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle çocuk hekimi, büyük bir dikkatle bebeğin yenidoğan refleksleri adı verilen ilkel reflekslerini inceler. Yenidoğan reflekslerinin zayıf olduğu bebeklerde bu durumun sebepleri araştırılır. Yeni doğan bebeğin doğumsal anomalisi mevcutsa erkenden tespiti önemlidir. Çocuk hekimi bebeğin parmak, yüz, göz, ağız içi, göğüs, karın, kol ve bacak yapısını inceleyecek, özellikle orta hatta yer alan yarık damak dudak veya anüsün tam açık olmaması gibi anormalliklerin olup olmadığına bakacaktır. Cilt ve parmakta yer alan anormal yapı varsa not alacaktır. Mongolizm gibi kromozom anormallikleri, yapılacak fizik muayeneyle belirlenir. Bebeğin genital organları dikkatlice incelenecektir; erkek bebekte yumurtalıklar torbada olmalı, sünnet derisi çok dar olmamalıdır. Kız bebeklerde iç ve dış dudaklar tam oluşmuş olmalıdır.

Bebeğin Doğum Esnasında Zarar Görmesi

Bebeklerin doğum anında biraz zedelenmiş olmaları da mümkündür. Özellikle normal doğumlarda boyun kaslarında, kol ve bacaklarda zedelenmeler oluşabilir. Boynunu bir tarafa doğru çeviremeyen ya da yenidoğan reflekslerinin tek taraflı olarak zayıf olduğu bebeklerde kas ya da sinir dokusu zarar görmüş olabilir. Bu durumda bebeğin hareketlerinde kalıcı kısıtlılık oluşmaması için erkenden fizik tedavi uygulamaları planlanmalıdır. Doğuştan kalça çıkığının mevcudiyetini belirlemek için kalça eklemi hareketlerini çocuk hekimi dikkatle irdeler.

Down sendromu

Her insan hücre çekirdeğinde kalıtımsal bilgiyi taşıyan 23 çift kromozom bulunur. Bu kromozomlardan 21. kromozomun 2 yerine 3 adet olması durumunda Down sendromu oluşur; bu hastalık tıp dünyasında Trisomi 21, halk arasında ise mongolizm olarak da anılır. Normalde her kromozom çiftinden birisi anneden, diğeri ise babadan gelir. Anneden ya da babadan 1 yerine 2 adet 21. kromozom gelirse, diğer ebeveynden de 1 adet 21. kromozom geleceğinden toplam 21. kromozom sayısı 3 adete çıkar. Bu durumda normalin dışında gelişmelerin olması kaçınılmazdır. Mongolizm ismine neden olan Moğolları andırır bir yüz görünümü, hafif ya da orta düzeyde zekâ geriliği, kalp hastalıklarına eğilim normal dışı bulgulardan sadece birkaçıdır. Down sendromu olan bebeklerde gözler çekiktir ve her iki el ayasındaki kader çizgisi, tüm el ayası boyunca bir bütün olarak uzanır. Bebek hipotoniktir, yani kas gücü azdır.

 

Kaynak

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git