Yiyeceklerin Hazırlanmasında Sağlık ve Temi̇zli̇k

Yiyeceklerin Hazırlanmasında Sağlık ve Temi̇zli̇k
19 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 533 kez okundu.

Yiyeceklerin Hazırlanmasında Sağlık Ve Temi̇zli̇k Kuralları

İnsan yaşamını yeterli ve dengeli beslenme ile sağlıklı bir şekilde sürdürebilir. Besinler insanın temel gereksinimlerini karşılarken sağlık kurallarına uygun olması koşuluyla insanlara yardımcı olabilirler. Besinlerin yapısı değişik nedenlerle bozulabilmektedir. Besinlerin bozulması ile besinler insan sağlığını tehlikeye sokarak zararlı hale gelirken, diğer yandan önemli oranda besin değeri kaybı ve maddi kayıplara neden olmaktadır.

Besinlerin bozulmasına neden olan etmenler oldukça fazladır. Besinlerin bozulmasına neden olan etmenler kısaca üç grupta toplanabilir.

Yiyeceklerin Bozulmasına Neden Olan Etmenler

Fiziksel Bozulmalar ve Kirlenmeler

Satın alınan veya hasat edilen besinlerin oda ısısında hiçbir işlem yapılmadan bekletilmesi ile su veya nem kaybı ile pörsümesi, buruşması, renk kaybı, vb. değişikliklere uğrar. Isı ışık nem gibi etmenler besinlerin bozulmasında önemli rol oynarlar. Bu durum besinlerinin görünüşlerinin doğal tat ve lezzetlerinin kaybolmasının yanında önemli oranda besin değeri kaybına da neden olur. İşlenmiş besinlerde uygun koşullarda bekletilmezse bozulur.

Besin maddelerinin yetiştirilirken, hazırlanırken veya kullanırken değişik aşamalarda toz, toprak, gübre ile teması veya besin maddelerine karışan saç, kıl, tırnak, dışkı, kabuk, metal artıkları, cam parçaları vb. karışan istenmeyen maddeler fiziksel kirlenmelere neden olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git