Zayıflamanın Vücuda Yararları Nelerdir

Zayıflamanın Vücuda Yararları Nelerdir
13 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 456 kez okundu.

Zayıflamanın Vücuda Yararları Nelerdir?

Vücut kitle indeksimizden fazla kiloya sahip olmak bize zarar veren bir yüktür. Sağlıklı beslenme ve zayıflama, sadece obez sınıfındaki insanların yapması gereken bir zorunluluk olarak görülse de sağlık açısından herkes uygun ölçülere gelmekle yükümlüdür. Amaç ideal kiloya ulaşmaktan çok, daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmektir.

Zayıflamanın Fiziki Açıdan Yararları

Sağlıklı beslenme ve spor ile zayıflamaya başladığınızda uykuya rahat geçişiniz sağlanır, uyku düzeninizde gözle görülür düzelmeler başlar. İyi bir uyku, zinde bir vücut demektir. Kilodan ötürü vücudunuzda yağ birikimi fazlalığı, nefes darlığı, mide rahatsızlıkları ve horlama gibi problemler oluşur. Verilen kilolar vücudunuzun bu tip sıkıntılardan arınıp, uzaklaşmasına yardımcı olur.

Çok yiyip az hareket eden insanla­rın birçoğunda şeker hastalığına rastlanmış, veriler ile tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Zayıflayarak olası şeker hastalığının önüne geçilebilir.
Kilolu insanlarda fazla görülen bir diğer sağlık sıkıntısı da tansiyon problemleridir. Düzensiz tansiyon kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Zayıflama ile bu tip hastalıkların riskini minimum düzeye indirebilirsiniz.

Günlük fiziksel aktivitelerinizde yorgunluk, halsizlik, eklem ağrıları ve çarpıntı şikayetleriniz ortadan kalkar. Merdiven inip çıkmak, yürüyüşlere katılmak bir işkence olmaktan çıkar. Doğru ve dengeli beslenme düzeninizi devam ettirdiğinizde, kilolu iken yaşamış olduğunuz mide rahatsızlıklarının hepsinden kurtulacağınızı gözlemleyebilirsiniz.

Kilonuza bağlı olarak yaşamış olduğunuz bel, sırt ve diz ağrılarınız hafifler veya tamamen yok olur. Spor yapmanıza da engel olan bu ağrılar, kilo verdiğinizde hiçbir sorun teşkil etmemeye başlar. Arzu ettiğiniz faaliyetleri gönül rahatlığı ile yapabilmenize imkan tanır. Kendinizi daha rahat ve hafif hissetmek, gün içinde daha hareketli ve daha enerjik hissetmenize neden olur. Günlük iş ve sorumluluklarınızı daha keyifli bir biçimde yerine getirebilirsiniz.

Zayıflamanın Ruhsal Açıdan Faydaları

Kilolu bir insan kendisini kilo veremediği için başarısız, çirkin, yorgun ve itici hisseder. Kendini ideal kilodaki insanlarla devamlı mukayese eder, kendini suçlama yoluna gider. Yakın çevresinden ve arkadaşlarından aldığı eleştiriler yüzünden strese yenik düşer. Yavaş yavaş içine kapanmaya, kendisini diğer insanlardan soyutlamaya başlar. Kilo artık onun için bir türlü veremediği ve aynı zamanda barışamadığı bir takıntı haline gelmiştir. İşte tüm bu sıkıntılar zayıflama ile birlikte bir bir yok olur gider. Kişinin özgüveni tazelenir. İdeal kiloda olmanın verdiği enerji ile daha sosyal daha girişken bir insan haline gelir. Daha mutlu bir insan olarak yaşamına devam eder.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git